Amphenol Aerospace Operations D38999/26SJ29SA
D38999/26SJ29SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SJ29SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26SJ29SA.pdf
Availability of D38999/26SJ29SA
QUANTITY
D38999/26SJ29SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SJ29SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26SJ29SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SJ29SA
Related LinksD38999/, D38999/26SJ29SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SJ29SA Details Description
Related parts for D38999/26SJ29SA
RELAY SSR 30A 240VAC AC OUT DIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.5W MONO 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 5.6UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1808 datasheet.pdf