Amphenol Aerospace Operations D38999/26SJ43SN
D38999/26SJ43SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SJ43SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26SJ43SN.pdf
Availability of D38999/26SJ43SN
QUANTITY
D38999/26SJ43SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SJ43SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26SJ43SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SJ43SN
Related LinksD38999/, D38999/26SJ43SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SJ43SN Details Description
Related parts for D38999/26SJ43SN
TERM BLOCK HDR 48POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 24V datasheet.pdf
ICL 4 OHM 20% 4A 13MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 35POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf