Souriau Connection Technology D38999/26SJ46PA
D38999/26SJ46PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SJ46PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26SJ46PA.pdf
Availability of D38999/26SJ46PA
QUANTITY
D38999/26SJ46PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SJ46PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26SJ46PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions46
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A, 45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SJ46PA
Related LinksD38999/, D38999/26SJ46PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26SJ46PA Details Description
Related parts for D38999/26SJ46PA
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485/422 5V 8-SOIC datasheet.pdf
IC DRVR SYNC BUCK HF 10-DFN datasheet.pdf
OSC XO 132.8125MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf