Amphenol Aerospace Operations D38999/26WA98PALC
D38999/26WA98PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WA98PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26WA98PALC.pdf
Availability of D38999/26WA98PALC
QUANTITY
D38999/26WA98PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WA98PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WA98PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WA98PALC
Related LinksD38999/2, D38999/26WA98PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WA98PALC Details Description
Related parts for D38999/26WA98PALC
TVS DIODE 15VWM 24.4VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 15A SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 102A TO-220 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 6POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf