TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WB2SD-LC
D38999/26WB2SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WB2SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WB2SD-LC.pdf
Availability of D38999/26WB2SD-LC
QUANTITY
D38999/26WB2SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WB2SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WB2SD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WB2SD-LC
Related LinksD38999/2, D38999/26WB2SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WB2SD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WB2SD-LC
MOSFET N-CH 60V 37A TO220FP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 2A SMA datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC FLAT PACK datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
PHONE PLUG MINI 2-COND .173" datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
26W 12V HZRD FLUORESCNT 100'CORD datasheet.pdf