TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WB35JC
D38999/26WB35JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WB35JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WB35JC.pdf
Availability of D38999/26WB35JC
QUANTITY
D38999/26WB35JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WB35JC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WB35JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WB35JC
Related LinksD38999/, D38999/26WB35JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WB35JC Details Description
Related parts for D38999/26WB35JC
RES MO 1/2W 110K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 2.625" L datasheet.pdf
RES 127K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC2207 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf