TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WB99SC-LC
D38999/26WB99SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WB99SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WB99SC-LC.pdf
Availability of D38999/26WB99SC-LC
QUANTITY
D38999/26WB99SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WB99SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WB99SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WB99SC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WB99SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WB99SC-LC Details Description
Related parts for D38999/26WB99SC-LC
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 33.7A 0.88 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 2MM IDC 3POS 20-22AWG datasheet.pdf
CABLE STRAIGHT 2' RJ-45/DB-9F datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf