ITT Cannon, LLC D38999/26WC35SA-LC
D38999/26WC35SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WC35SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 22POS
Datasheet Download
D38999/26WC35SA-LC.pdf
Availability of D38999/26WC35SA-LC
QUANTITY
D38999/26WC35SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WC35SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WC35SA-LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WC35SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WC35SA-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WC35SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WC35SA-LC
IC DAC 6CH 114DB 192KHZ 48LQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6599 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 3.5MM datasheet.pdf
INDCTR PRESS TO TEST AMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA .400" 3MM ROUND datasheet.pdf