Souriau Connection Technology D38999/26WC35SNUNMARKED
D38999/26WC35SNUNMARKED picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WC35SNUNMARKED
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WC35SNUNMARKED.pdf
Availability of D38999/26WC35SNUNMARKED
QUANTITY
D38999/26WC35SNUNMARKED Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WC35SNUNMARKED
Internal Part NumberEIS-D38999/26WC35SNUNMARKED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WC35SNUNMARKED
D38999/26WC35SNUNMARKED Details Description
Related parts for D38999/26WC35SNUNMARKED
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.6V N-CH OD SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 57.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REMOTE THERMAL MONITOR 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 264K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf