Amphenol Aerospace Operations D38999/26WC98PA
D38999/26WC98PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WC98PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WC98PA.pdf
Availability of D38999/26WC98PA
QUANTITY
D38999/26WC98PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WC98PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WC98PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WC98PA
Related LinksD38999/, D38999/26WC98PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WC98PA Details Description
Related parts for D38999/26WC98PA
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 912MA 252 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 4POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 2C SHLD 300V datasheet.pdf