TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15AD
D38999/26WD15AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15AD
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WD15AD.pdf
Availability of D38999/26WD15AD
QUANTITY
D38999/26WD15AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15AD
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15AD
Related LinksD38999/, D38999/26WD15AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15AD Details Description
Related parts for D38999/26WD15AD
IC TXRX RS232/423 OCTAL 28-DIP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF PECL RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
TRANSISTOR BASESTATION SOT-608A datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
38 KHZ SMD SIDE-VIEW datasheet.pdf
DC/DC 1200W 12V 5V AUX datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf