Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD15BN
D38999/26WD15BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15BN
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD15BN.pdf
Availability of D38999/26WD15BN
QUANTITY
D38999/26WD15BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15BN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15BN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15BN
Related LinksD38999/, D38999/26WD15BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD15BN Details Description
Related parts for D38999/26WD15BN
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
RES 321 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
IC GATE DVR LOSIDE DUAL 4A 8SOIC datasheet.pdf