TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15SB-LC
D38999/26WD15SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WD15SB-LC.pdf
Availability of D38999/26WD15SB-LC
QUANTITY
D38999/26WD15SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15SB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WD15SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15SB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WD15SB-LC
JUMPER-H1502TR/A3049W/H1502TR 8" datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 432MBGA datasheet.pdf
CABLE N/SMA 36" RG-58 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 4POS PCB datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
5 16" SNAP MTG datasheet.pdf