Souriau Connection Technology D38999/26WD15SNL
D38999/26WD15SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD15SNL.pdf
Availability of D38999/26WD15SNL
QUANTITY
D38999/26WD15SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WD15SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD15SNL Details Description
Related parts for D38999/26WD15SNL
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC RAPIDIO SWITCH SER 399FCBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf