Souriau Connection Technology D38999/26WD15SNL
D38999/26WD15SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD15SNL.pdf
Availability of D38999/26WD15SNL
QUANTITY
D38999/26WD15SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WD15SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD15SNL Details Description
Related parts for D38999/26WD15SNL
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 6A 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 27-38 A/T datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
1.25 W/W CONN PLUG HSG 4CKT datasheet.pdf
POWER DIVIDER 2WAY 12.4-18GHZ datasheet.pdf
ZX1 CONN-VER EXT CBL 20M datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf