TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD18AB
D38999/26WD18AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WD18AB.pdf
Availability of D38999/26WD18AB
QUANTITY
D38999/26WD18AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18AB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18AB
Related LinksD38999/, D38999/26WD18AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD18AB Details Description
Related parts for D38999/26WD18AB
CABLE SCSI-3 ADAPTER 25CONDUCTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED ASSY VERT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 140MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf