TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD18PB-LC
D38999/26WD18PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WD18PB-LC.pdf
Availability of D38999/26WD18PB-LC
QUANTITY
D38999/26WD18PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18PB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WD18PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD18PB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WD18PB-LC
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 20.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
GDT 300V 20% 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SBL13(H) datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf