Souriau Connection Technology D38999/26WD18PDL
D38999/26WD18PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WD18PDL.pdf
Availability of D38999/26WD18PDL
QUANTITY
D38999/26WD18PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WD18PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD18PDL Details Description
Related parts for D38999/26WD18PDL
RES SMD 16K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODEM CDMA FOR VERIZON NETWORKS datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 210 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.08 40 ASY 4MM 2 WIR datasheet.pdf