Souriau Connection Technology D38999/26WD18SD
D38999/26WD18SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18 POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD18SD.pdf
Availability of D38999/26WD18SD
QUANTITY
D38999/26WD18SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18SD
Related LinksD38999/, D38999/26WD18SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD18SD Details Description
Related parts for D38999/26WD18SD
FAN AXIAL 80X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC CPLD 72MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CORD GRIP M20 BLACK TPE 6.5-9.5M datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf