Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD19BA
D38999/26WD19BA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19BA
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD19BA.pdf
Availability of D38999/26WD19BA
QUANTITY
D38999/26WD19BA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19BA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19BA
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19BA
Related LinksD38999/, D38999/26WD19BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD19BA Details Description
Related parts for D38999/26WD19BA
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
SILICONE THERMAL GREASE 30G JAR datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 230-2 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MULT-OUTP 48TQFN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf