Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD19BB
D38999/26WD19BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD19BB.pdf
Availability of D38999/26WD19BB
QUANTITY
D38999/26WD19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19BB
Related LinksD38999/, D38999/26WD19BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD19BB Details Description
Related parts for D38999/26WD19BB
CONN RING 14-16HD AWG #1/4 P-BND datasheet.pdf
TERM RING 4AWG #5/16 2HOLE GRAY datasheet.pdf
RES .15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 240POS DIMM AU datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG BLACK 328.1' datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 4X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf