Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD19BB
D38999/26WD19BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19BB
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD19BB.pdf
Availability of D38999/26WD19BB
QUANTITY
D38999/26WD19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19BB
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19BB
Related LinksD38999/, D38999/26WD19BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD19BB Details Description
Related parts for D38999/26WD19BB
IC TRANSLATOR DIFF 3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 9POS TIN T/H datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A TDSON-8 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf