TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD19JN
D38999/26WD19JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WD19JN.pdf
Availability of D38999/26WD19JN
QUANTITY
D38999/26WD19JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19JN
Related LinksD38999/, D38999/26WD19JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD19JN Details Description
Related parts for D38999/26WD19JN
CONN HEADER 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
TIMER TWIN 22.5MM DIN MNT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH LEVER ARM W/STEEL ROLLER datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-30 PSI datasheet.pdf
HS DOCK FIXED CONN 8.74CL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.8NH 1.6A 12 MOHM SMD datasheet.pdf