Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD19SB
D38999/26WD19SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD19SB.pdf
Availability of D38999/26WD19SB
QUANTITY
D38999/26WD19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19SB
Related LinksD38999/, D38999/26WD19SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD19SB Details Description
Related parts for D38999/26WD19SB
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 44MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 32MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
TUBING BRAIDED BLK 250' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN datasheet.pdf