Souriau Connection Technology D38999/26WD19SBL
D38999/26WD19SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD19SBL.pdf
Availability of D38999/26WD19SBL
QUANTITY
D38999/26WD19SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19SBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WD19SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD19SBL Details Description
Related parts for D38999/26WD19SBL
CONN SHUNT OPEN TOP .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ1 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 11.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf