Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD35JA
D38999/26WD35JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD35JA
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD35JA.pdf
Availability of D38999/26WD35JA
QUANTITY
D38999/26WD35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD35JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD35JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD35JA
Related LinksD38999/, D38999/26WD35JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD35JA Details Description
Related parts for D38999/26WD35JA
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220AB datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONTACT SKT 14-16 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.6V 4-USPN datasheet.pdf
RES SMD 149 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
L-TEK F 7POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf