TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WE26AA
D38999/26WE26AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WE26AA.pdf
Availability of D38999/26WE26AA
QUANTITY
D38999/26WE26AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26AA
Related LinksD38999/, D38999/26WE26AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WE26AA Details Description
Related parts for D38999/26WE26AA
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 8CH SERIAL 52-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 16 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 2.5A 40V 4-DIP datasheet.pdf