Amphenol Aerospace Operations D38999/26WE26HA
D38999/26WE26HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WE26HA.pdf
Availability of D38999/26WE26HA
QUANTITY
D38999/26WE26HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26HA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26HA
Related LinksD38999/, D38999/26WE26HA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WE26HA Details Description
Related parts for D38999/26WE26HA
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 759 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT RED datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH PUSH PULL 8SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT FP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf