Amphenol Aerospace Operations D38999/26WE26HN
D38999/26WE26HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WE26HN.pdf
Availability of D38999/26WE26HN
QUANTITY
D38999/26WE26HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26HN
Related LinksD38999/, D38999/26WE26HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WE26HN Details Description
Related parts for D38999/26WE26HN
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA Backlight 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 16.5A 3.7 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf