TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WE26PB-LC
D38999/26WE26PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WE26PB-LC.pdf
Availability of D38999/26WE26PB-LC
QUANTITY
D38999/26WE26PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26PB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WE26PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WE26PB-LC Details Description
Related parts for D38999/26WE26PB-LC
TOOL EXTRACTION QR-P8 SERIES datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W datasheet.pdf
KAMM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A datasheet.pdf
68UF 6,3V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf