Souriau Connection Technology D38999/26WE26PBL
D38999/26WE26PBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26PBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WE26PBL.pdf
Availability of D38999/26WE26PBL
QUANTITY
D38999/26WE26PBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26PBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26PBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26PBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WE26PBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WE26PBL Details Description
Related parts for D38999/26WE26PBL
CONN POWERJACK SOLDER W/HDWR datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 6A 200V KBU datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.07A 362 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELIMATE HDR VER 3POS datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 38MM datasheet.pdf