Souriau Connection Technology D38999/26WE35PNL
D38999/26WE35PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE35PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WE35PNL.pdf
Availability of D38999/26WE35PNL
QUANTITY
D38999/26WE35PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE35PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE35PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE35PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WE35PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WE35PNL Details Description
Related parts for D38999/26WE35PNL
RES SMD 1.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 6V BLACK YELLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 45UH 2A 32 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC 35V/3A 70V/1.5A datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 7 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf