TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WE6HE
D38999/26WE6HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE6HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WE6HE.pdf
Availability of D38999/26WE6HE
QUANTITY
D38999/26WE6HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE6HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE6HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE6HE
Related LinksD38999/, D38999/26WE6HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WE6HE Details Description
Related parts for D38999/26WE6HE
RES 1.5K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIAC 34-38V 2A DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf