TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WE6PN-LC
D38999/26WE6PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE6PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WE6PN-LC.pdf
Availability of D38999/26WE6PN-LC
QUANTITY
D38999/26WE6PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE6PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE6PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE6PN-LC
Related LinksD38999/2, D38999/26WE6PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WE6PN-LC Details Description
Related parts for D38999/26WE6PN-LC
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .1AU 26POS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TPS53819 datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf