TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11BD
D38999/26WF11BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WF11BD.pdf
Availability of D38999/26WF11BD
QUANTITY
D38999/26WF11BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11BD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11BD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11BD
Related LinksD38999/, D38999/26WF11BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11BD Details Description
Related parts for D38999/26WF11BD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR 2C 2#0 PIN PLUG datasheet.pdf
Z-PACK TYPE A RA REC.110P datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf