TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11BE
D38999/26WF11BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WF11BE.pdf
Availability of D38999/26WF11BE
QUANTITY
D38999/26WF11BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11BE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11BE
Related LinksD38999/, D38999/26WF11BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11BE Details Description
Related parts for D38999/26WF11BE
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 20SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT-23-3 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 23POS datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR 17 DB DC 18GHZ datasheet.pdf