TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11JN
D38999/26WF11JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WF11JN.pdf
Availability of D38999/26WF11JN
QUANTITY
D38999/26WF11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11JN
Related LinksD38999/, D38999/26WF11JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11JN Details Description
Related parts for D38999/26WF11JN
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE M12 5POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 11A DPAK datasheet.pdf