Souriau Connection Technology D38999/26WF11PD
D38999/26WF11PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF11PD.pdf
Availability of D38999/26WF11PD
QUANTITY
D38999/26WF11PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11PD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11PD
Related LinksD38999/, D38999/26WF11PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WF11PD Details Description
Related parts for D38999/26WF11PD
RES 22 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT Z-PACK SHLD 2MM HM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SEQUENCER RESET PB 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf