TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11SA-LC
D38999/26WF11SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WF11SA-LC.pdf
Availability of D38999/26WF11SA-LC
QUANTITY
D38999/26WF11SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF11SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF11SA-LC
IC XMITTER/RCVR ESD RS232 16-QFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 100V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC GAIN BLOCK AMP SC70 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf