Amphenol Aerospace Operations D38999/26WF18PB
D38999/26WF18PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF18PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF18PB.pdf
Availability of D38999/26WF18PB
QUANTITY
D38999/26WF18PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF18PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF18PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18 (14 + 4 Coax)
Shell Size - Insert19-18
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF18PB
Related LinksD38999/, D38999/26WF18PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WF18PB Details Description
Related parts for D38999/26WF18PB
FIXED IND 33UH 187MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 350MHZ 28-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5504 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-09VOU datasheet.pdf
TXRX RS-232 ESD PROTECT 20TSSOP datasheet.pdf
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
FULL ROUTER CAPABILITY, SIXVIEW datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf