TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF32JE
D38999/26WF32JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WF32JE.pdf
Availability of D38999/26WF32JE
QUANTITY
D38999/26WF32JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32JE
Related LinksD38999/, D38999/26WF32JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF32JE Details Description
Related parts for D38999/26WF32JE
CASE PLASTIC GM 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 3KN/110 AR UC datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 12' OPEN END datasheet.pdf
PAC-PREM-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC MEMS 5.000MHZ SMD datasheet.pdf