Amphenol Aerospace Operations D38999/26WF32PC
D38999/26WF32PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF32PC.pdf
Availability of D38999/26WF32PC
QUANTITY
D38999/26WF32PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32PC
Related LinksD38999/, D38999/26WF32PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WF32PC Details Description
Related parts for D38999/26WF32PC
CONN HEADER 12POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 6.75X6.88" datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
6' USB A TO MINI-B CABLE M/M datasheet.pdf
6,8UF 250V 10X12,5 datasheet.pdf