TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF32PE-LC
D38999/26WF32PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WF32PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WF32PE-LC
QUANTITY
D38999/26WF32PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF32PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF32PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF32PE-LC
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 600V 115A TO200AB datasheet.pdf
METAL KEYPLATE 12 KEYS datasheet.pdf
CONN HSG 60POS ZIF PLUG datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf