Amphenol Aerospace Operations D38999/26WF32PN
D38999/26WF32PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF32PN.pdf
Availability of D38999/26WF32PN
QUANTITY
D38999/26WF32PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32PN
Related LinksD38999/, D38999/26WF32PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WF32PN Details Description
Related parts for D38999/26WF32PN
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH TRI-ST 48-TVSOP datasheet.pdf
CONN CABLE SEALING PLUG PG 21 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP DOWN/UP datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf