Souriau Connection Technology D38999/26WF32PNL
D38999/26WF32PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WF32PNL.pdf
Availability of D38999/26WF32PNL
QUANTITY
D38999/26WF32PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26WF32PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WF32PNL Details Description
Related parts for D38999/26WF32PNL
HANDLE INSTR RND .312"DIA ALUM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
0.64 III 12 POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 11POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 6W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf