Amphenol Aerospace Operations D38999/26WF32S
D38999/26WF32S picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WF32S.pdf
Availability of D38999/26WF32S
QUANTITY
D38999/26WF32S Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32S
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32S
Related LinksD38999/, D38999/26WF32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WF32S Details Description
Related parts for D38999/26WF32S
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 4POS GRND datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 14POS SMD datasheet.pdf
RES 887 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf