TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF35HN
D38999/26WF35HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF35HN.pdf
Availability of D38999/26WF35HN
QUANTITY
D38999/26WF35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF35HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF35HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF35HN
Related LinksD38999/, D38999/26WF35HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF35HN Details Description
Related parts for D38999/26WF35HN
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED 2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-A FEMALE 1.8M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 690K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf