Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG11BB
D38999/26WG11BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG11BB.pdf
Availability of D38999/26WG11BB
QUANTITY
D38999/26WG11BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11BB
Related LinksD38999/, D38999/26WG11BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WG11BB Details Description
Related parts for D38999/26WG11BB
IC RF PWR CNTRL AMP PA GSM 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1812 6V 1.25A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 6A FASTON datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMAJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
LED DURIS E3 COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
SPDT AUX SWITCH MOD datasheet.pdf
04 MODII HDR DRST B/A .100CL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 100.000MHZ SMD datasheet.pdf