TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11JA
D38999/26WG11JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WG11JA.pdf
Availability of D38999/26WG11JA
QUANTITY
D38999/26WG11JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11JA
Related LinksD38999/, D38999/26WG11JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11JA Details Description
Related parts for D38999/26WG11JA
RES 5.0K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSP 100LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 15A 7 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf