TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11PD-LC
D38999/26WG11PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11PD-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG11PD-LC.pdf
Availability of D38999/26WG11PD-LC
QUANTITY
D38999/26WG11PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11PD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG11PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11PD-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG11PD-LC
RELAY SSR 50A AC INPUT 3PHA 280V datasheet.pdf
IC DRIVER FET ALT REG 14-SOIC datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VGA MONITOR EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf